Strona główna | Psychologia, pedagogika | O prawdziwej pracy psychologa. Spotkania z praktykami
O prawdziwej pracy psychologa. Spotkania z praktykami
Autor: Agnieszka Pasztak-Opiłka redakcja naukowa
Wydawca: Difin
ISBN: 978-83-8085-073-6
Data wydania: 2016
Liczba stron: 226/B5
Oprawa: miękka
Cena: 45,00 zł 40,50 zł
Dostępność: 24 godziny

Poleć znajomemu

Do schowka

Książka skierowana jest do studentów psychologii oraz innych kierunków społecznych i medycznych, praktyków oraz osób niezwiązanych ze środowiskiem psychologicznym a zainteresowanych psychologią. Publikacja ma na celu skonfrontowanie wyidealizowanego obrazu pracy psychologa z realnymi trudnościami, jakich doświadcza on w swej codziennej pracy oraz z utrwalonymi w społeczeństwie stereotypami, przedstawiającymi go w niekorzystnym świetle. Autorzy ukazali, że rzeczywista praca psychologa na ogół niewiele ma wspólnego z gotowymi algorytmami postępowania, jakich niejednokrotnie oczekują studenci psychologii.

Spis treści:

Słów kilka o autorach

Przed spotkaniem
Agnieszka Pasztak-Opiłka

Spotkanie 1. Psycholog i dziecko z objawami somatycznymi
Agnieszka Pasztak-Opiłka

Spotkanie 2. Psycholog i pacjent z zaburzeniami neuropsychologicznymi
Agnieszka Gorzkowska

Spotkanie 3. Psycholog i osoba uzależniona od alkoholu
Zuzanna Starczewska

Spotkanie 4. Psycholog i sportowcy
Natalia Koperska

Spotkanie 5. Psycholog i pracownicy platform wiertniczych
Irena Leszczyńska

Spotkanie 6. Psycholog i polarnicy
Agnieszka Skorupa

Spotkanie 7. Psycholog poza granicami
Marcin Langer

Zakończenie

Bibliografia

Spis tabel i rysunków

Agnieszka Pasztak-Opiłka

doktor nauk humanistycznych, psycholog kliniczny, koordynator przedmiotu Diagnoza psychologiczna oraz twórca autorskiego przedmiotu fakultatywnego: Chore dziecko czy rodzina – pułapki diagnostyczne. Adiunkt w Zakładzie Psychologii Zdrowia i Jakości Życia Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na co dzień współpracuje z Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II, Samodzielnym  Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Prowadzi również prywatną praktykę psychologiczną, specjalizując się w diagnozie psychologicznej dzieci. Odbyła liczne szkolenia z zakresu pracy diagnostycznej i terapeutycznej z dziećmi z zaburzeniami neurorozwojowymi, objawami somatycznymi, psychosomatycznymi, zaburzeniami zachowania i zaburzeniami lękowymi. Członek  Komisji Nauk Psychologicznych Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Sekretarz Zarządu Sekcji Psychologii Zdrowia PTP. Autorka i współautorka rozdziałów, artykułów oraz wystąpień na konferencjach krajowych i międzynarodowych.


» Igor Rotberg, Psychologia Współczesna »
» Aleksandra Dymanus, O prawdziwej pracy psychologa, www.psychologia-spoleczna.pl »
» psychologia.net.pl »


dr hab. Tadeusz Ostrowski:

Praca składa się ze wstępu i siedmiu rozdziałów tematycznych, z których każdy pomyślany jest jako forma spotkania psychologa z Czytelnikiem. Autorom poszczególnych rozdziałów udało się przekazać Czytelnikom swoje ogromne doświadczenie zawodowe w bardzo zróżnicowanych obszarach uprawiania psychologii, a mianowicie: w pracy z dzieckiem chorym somatycznie i jego rodzicami, w zakresie neuropsychologii, w leczeniu choroby alkoholowej, w psychologii sportu oraz na mniej tradycyjnych polach, to znaczy wśród polarników oraz górników, rekrutowanych do pracy na platformie wiertniczej na Morzu Bałtyckim. Zwieńczeniem przeglądu jest rozdział prezentujący pracę psychologa poza granicami kraju, na przykładzie Wielkiej Brytanii. (…) Atutem pracy jest język, jakim została napisana – poprawny, spełniający standardy akademickie, ale mówiący o zadaniach psychologa w sposób przystępny, barwny i często ilustrowany opisami przypadków z własnej pracy.

 Wstecz
Copyright Difin Spółka Akcyjna | Design: Edit | Wykonanie: Net-Line