Strona główna | Psychologia, pedagogika | Nadzieja w życiu ludzi
Nadzieja w życiu ludzi
Autor: Małgorzata Kościelska
Wydawca: Difin
ISBN: 978-83-7930-061-7
Data wydania: 2013
Liczba stron: 153/B5
Oprawa: miękka
Cena: 39,00 zł 35,10 zł
Dostępność: 24 godziny

Poleć znajomemu

Do schowka

Książka poświęcona jest roli ludzkiej nadziei w sytuacjach trudnych… takich, jak urodzenie chorego dziecka, sieroctwo społeczne, podjęcie się wychowania nieswoich dzieci, opuszczenie przez bliską osobę, zapadnięcie na chorobę psychiczną, alkoholizm, uzależnienie od narkotyków, utrata sprawności, przeniesienie się do domu opieki...

Nadzieja bywa niezłomna, ale też i chimeryczna, ulotna, zwiewna. Przychodzi i odchodzi, potrafi wyprowadzić w pole, czasem trzeba jej szukać albo ją przemieniać, przeobrażać. Nadzieja faluje. Co ją wzmacnia, co gasi, dlaczego nas czasem opuszcza, potem znowu wraca, w czym pomaga, ale też jak czasem potrafi przeszkodzić – na te pytania można znaleźć odpowiedzi w prezentowanej monografii.

Spis treści:

Wprowadzenie

Rozdział 1. Kto czy co to jest nadzieja?
   
Rozdział 2. Miejsce nadziei w wielopoziomowej strukturze człowieka i jego
relacji ze światem
   
Rozdział 3. Wiara, nadzieja, miłość a zdrowie i rozwój
   
Rozdział 4. Nadzieje rodziców dzieci urodzonych z wadami rozwojowymi
   
Rozdział 5. Obraz i funkcja nadziei u dzieci przebywających w placówkach
opiekuńczo-wychowawczych
   
Rozdział 6. Nadzieja w rodzinach zastępczych spokrewnionych
   
Rozdział 7. Nadzieja nastolatek używających substancji psychoaktywnych
   
Rozdział 8. Nadzieja u dorosłych w chorobie alkoholowej
   
Rozdział 9. Nadzieja chorych na schizofrenię
   
Rozdział 10. Nadzieja kobiet z nowotworem piersi
   
Rozdział 11. Nadzieja w złym związku miłosnym
   
Rozdział 12. Obraz nadziei u ludzi starszych mieszkających w domu pomocy
społecznej
   
Podsumowanie: próba odpowiedzi - czy zawsze warto i można mieć nadzieję?
   
Zakończenie: człowiek z nadziei

Małgorzata Kościelska

profesor psychologii klinicznej, dziecka. Przez większość życia zawodowego (1966-2008) była związana z Uniwersytetem Warszawskim, od 10 lat pracuje w Bydgoszczy na uczelni, która stała się Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego. W 1985 roku stworzyła pierwszy w Polsce Ośrodek Terapeutyczny dla Dzieci z zaburzeniami rozwoju przy Instytucie Psychologii UW. Obecnie kieruje Katedrą Psychologii Klinicznej i Akademickim Centrum Pomocy Psychologicznej na UKW. Autorka około dwustu prac, w tym znanych książek: Trudne macierzyństwo, Oblicza upośledzenia, Niechciana seksualność. O ludzkich potrzebach osób niepełnosprawnych, Sens odpowiedzialności. Perspektywa psychologa klinicznego. Wielokrotnie nagradzana za osiągnięcia naukowe i łączenie teorii z praktyką.


» Nadzieja matką głupich czy szansą dla mądrych?, www.kobieta.wp.pl »

» www.tematy.eu »

» www.plasterek.pl »
 
» www.psychologia.net.pl »
 
» www.psychologia-spoleczna.pl »


prof. dr hab. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska:

W mojej ocenie jest to ważna i potrzebna książka. Każdy dzień naszego życia jest przecież wypełniony nadzieją, oczekiwaniem na lepsze i wiarą w dobro. Dzięki nadziei potrafimy podnieść się w nieszczęściu z kolan i dążyć do zmiany losu na korzystniejszy. Zdolnością do takiego ujmowania losu jest obdarowane każde dziecko i każdy dorosły. Dobrze się więc stało, że ukazała się w Polsce pierwsza książka, w której zawarte są wyniki badań naukowych o kształtowaniu się nadziei w umysłach dzieci i dorosłych, o wymiarach nadziei i jej dobroczynnym wpływie na życie. Książkę tę rekomenduję więc tym wszystkim, którzy chcą się dowiedzieć więcej o nadziei, o tej właściwości swojego umysłu i... serca.

dr hab. Andrzej Gołąb:

Problem nadziei należy do zagadnień, które w Polsce nie były prawie w ogóle podejmowane w badaniach empirycznych. Dobrze, że profesor Małgorzata Kościelska ze swoim zespołem próbowała uczynić krok w kierunku zmiany tej sytuacji.

 Wstecz
Copyright Difin Spółka Akcyjna | Design: Edit | Wykonanie: Net-Line