Strona główna | Psychologia, pedagogika | Jak rozmawiać z dziećmi o chorobie cierpieniu i śmierci. Opowiadania i bajki
Jak rozmawiać z dziećmi o chorobie cierpieniu i śmierci. Opowiadania i bajki
Autor: Małgorzata Fopka-Kowalczyk
Wydawca: Difin
ISBN: 978-83-8085-351-5
Data wydania: 2017
Liczba stron: 190/B5
Oprawa: miękka
Cena: 39,00 zł 35,10 zł
Dostępność: 24 godziny
Materiały dodatkowe (1): Pobierz materiały dodatkowe

Poleć znajomemu

Do schowka

Dzieciństwo kojarzy nam się z bezpieczeństwem. Z beztroskim światem zabawy, chronionym przez dorosłych, w którym nic złego nie może się zdarzyć. Czasem jednak codzienność i poczucie bezpieczeństwa zaczynają się niepokojąco chwiać. Ma to miejsce zwłaszcza w sytuacjach, gdy w rodzinie dzieje się inaczej niż dotychczas. Pojawiają się wtedy stawiane przez dzieci pytania, na które dorośli nie umieją lub boją się odpowiadać. No bo jak powiedzieć prawdę…? I czy w ogóle trzeba…? I jak to zrobić, żeby nie zabolało...? Przychodzi jednak moment, kiedy pytania stawiane przez dzieci wymuszają niejako konieczność nauczenia się rozmów z nimi, przygotowania dzieci i siebie na chorowanie, cierpienie i życie po odejściu kogoś ukochanego. Kontakt z chorymi przewlekle uczy prawdy, do której nikogo nie trzeba przekonywać: że diagnoza choroby przewlekłej i możliwość śmierci zaskakują zawsze, w każdym momencie ludzkiego życia. Są jak wybuch wojny, kiedy cały dotychczasowy świat staje na głowie. Książka nie stanowi antidotum na ból i cierpienie, których uczestnikami stają się dzieci. Nie jest też książką ze złotymi, zawsze skutecznymi metodami. Jest jednak pewną propozycją, jak zadbać o dzieci w tak trudnej dla nich sytuacji.

Poradnik kierujemy do rodzin, w których pojawia się choroba przewlekła i śmierć, które stają wobec trudnej konieczności rozmowy z dziećmi o chorobie i ewentualnej śmierci. Może ona również posłużyć osobom pracującym na co dzień z dziećmi, które miały lub mają kontakt z chorobą i cierpieniem w swoim otoczeniu: wychowawcom, nauczycielom i pedagogom, pielęgniarkom i lekarzom, osobom duchownym, psychologom i innym, którzy takiej wiedzy poszukują.

Lista załączników do pobrania z witryny internetowej wydawnictwa Difin http://www.ksiegarnia.difin.pl/strona/materialy-inne:

Bajki: W góry z babcią; Dlaczego się złoszczę; Jak to jest być umarłym?; Szachy

Małgorzata Fopka-Kowalczyk

dr, adiunkt na Wydziale Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Certyfikowany psychoonkolog. W latach 2001–2013 psycholog w Hospicjum Światło w Toruniu, współzałożyciel oraz psycholog Akademii Walki z Rakiem (2005–2011), psycholog na oddziale hematologii Szpitala Miejskiego w Toruniu (2005–2006). Członek Stowarzyszenia Hospicjum Światło oraz wolontariusz Hospicjum. W latach 2015–2017 uczestnik European Palliative Care Academy (EUPCA) – Europejskich Podyplomowych Studiów z Opieki Paliatywnej, a od kwietnia 2016 członek Zakładu Pedagogiki Specjalnej przy Komitecie Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2016–2018/2019. Prowadzi wiele szkoleń i warsztatów z zakresu psychoonkologii oraz opieki paliatywnej, autorka artykułów i rozdziałów w książkach o tej tematyce.


mgr Marta Łabuś-Centek, psycholog kliniczny UMK CM, Szpital Uniwersytecki nr 1 w Bydgoszczy:

Zadanie wytłumaczenia dziecku czym jest śmierć i umieranie w sytuacji choroby najbliższej osoby jest trudnością, z którą samodzielnie radzą sobie tylko nieliczni. Jednak i oni najczęściej potrzebują upewnienia się czy postępują właściwie, a ich słowa nie pogłębią traumy, jaką jest nieuleczalna choroba osoby, z którą dziecko jest związane. Ta książka podpowiada, jak bezpiecznie rozmawiać z wykorzystaniem bajki i metafory - najbardziej zrozumiałych i naturalnych środków komunikacji z dzieckiem, poruszając całe spektrum problemów, które mogą pojawić się w pracy z rodzinami w opiece paliatywnej.

 Wstecz
Copyright Difin Spółka Akcyjna | Design: Edit | Wykonanie: Net-Line