Szanowni Klienci,

uprzejmie informujemy, że w dniach 21-22.11 zostało zaplanowane przeniesienie księgarnii na inny serwer. W związku z tym mogą występować problemy techniczne związane ze składaniem zamowienień.

Za utrudnienia przepraszamy,
zespół wydawnictwa Difin

Strona główna | Prawo podręczniki | Prawo prywatne w przykładach i zadaniach
Prawo prywatne w przykładach i zadaniach
Autor: Piotr Stec, Mariusz Załucki redakcja naukowa
Wydawca: Difin
ISBN: 978-83-7930-498-1
Data wydania: 2014
Liczba stron: 334/B5
Oprawa: miękka
Cena: 55,00 zł 49,50 zł
Dostępność: 24 godziny

Poleć znajomemu

Do schowka

Dobrego prawnika poznaje się nie po tym, że zna przepisy na pamięć, tylko po tym, że umie je stosować. Dlatego od studenta prawa wymaga się także zrozumienia, jak działają poszczególne instytucje prawa cywilnego i umiejętności zastosowania tej wiedzy do rozwiązywania zadań (kazusów). Nabraniu wprawy w tej trudnej sztuce ma pomóc ten podręcznik. Ucząc się z niego, zaczniesz od konkretnego problemu prawniczego, potem dowiesz się, jak wygląda dana instytucja w teorii i wreszcie – jak ta teoria przekłada się na rozwiązanie postawionego na wstępie problemu. Nie koniec na tym – każdy rozdział zawiera dodatkowo wskazówki, skąd możesz dowiedzieć się więcej i zadania do samodzielnego opracowania.

Oddawany do rąk czytelnika podręcznik nie ma zastąpić tradycyjnego wykładu prawa cywilnego, lecz jest jego uzupełnieniem. Korzystając z niego, łatwiej ci będzie przygotować się do rozwiązywania zadań na ćwiczenia i nauczyć się myśleć jak prawnik.

Spis treści:

Wykaz skrótów

Słowo wstępne

Wprowadzenie. Zacznij myśleć jak prawnik!  

Jak korzystać z tej książki?

Poznaj rodzinę Kowalskich!

Rozdział 1. Uczestnicy obrotu cywilnoprawnego. Kto jest kim i jakie czynności może podejmować – uwagi o podmiotowości prawnej i filiacji

Rozdział 2. O stosunkach (rzecz jasna cywilnoprawnych)

Rozdział 3. Prawa podmiotowe i ich ochrona

Rozdział 4. Czynność prawna

Rozdział 5. Przedmioty stosunku cywilnoprawnego

Rozdział 6. Posiadanie

Rozdział 7. Jak dobrze być właścicielem nieruchomości, czyli własność i współwłasność według prawa cywilnego

Rozdział 8. Ograniczone prawa rzeczowe (a przy okazji użytkowanie wieczyste)

Rozdział 9. Zobowiązanie

Rozdział 10. Umowa

Rozdział 11. Czyny niedozwolone

Rozdział 12. Bezpodstawne wzbogacenie

Rozdział 13. Jak prawidłowo płacić i spełniać inne świadczenia, czyli wykonywanie i przekształcanie zobowiązań

Rozdział 14. Gdy coś z czynnością prawną poszło nie tak... (wady oświadczeń woli, nieważność czynności, przekroczenie granic swobody umów, wyzysk)

Rozdział 15. Waloryzacja i nadzwyczajna zmiana okoliczności

Rozdział 16. Skutki niewykonania i nienależytego wykonania zobowiązania, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności za jakość rzeczy

Rozdział 17. Następstwo prawne inter vivos, wybrane umowy

Rozdział 18. Następstwo prawne mortis causa

Wykaz podstawowej literatury

Mariusz Załucki

profesor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, dyrektor Instytutu Prawa Prywatnego tej uczelni, adwokat.

Piotr Stec

profesor Uniwersytetu Opolskiego, dziekan Wydziału Prawa i Administracji, kierownik Zakładu Prawa i Postępowania Cywilnego tej uczelni, radca prawny.

dr hab. Monika Jagielska, Uniwersytet Śląski w Katowicach:

Do szczególnie cennych atutów recenzowanego opracowania zaliczyłabym: nowatorskość ujęcia, istotnie odbiegającego od tradycyjnej formuły podręcznikowej; bardzo interesujące i dobrze przygotowane kazusy, obejmujące złożone stany faktyczne, a jednocześnie mocno osadzone w realiach życiowych; bardzo dobrą koncepcję podręcznika – rozpoczynającego się od postawienia konkretnych „życiowych” problemów, poprzez wywód teoretyczny (jednakże bardzo przejrzyście poprowadzony), ponowne postawienie pytań i – dopiero na końcu – udzielenie odpowiedzi. Docenić należy także swoistą lekkość opracowania oraz dużą dawkę dowcipu i erudycji w opisie kazusów, a niekiedy i ich rozwiązań.

Wydaje się, że opracowanie to powinni zwłaszcza docenić studenci lubiący wyzwania intelektualne, chcący nauczyć się myślenia prawniczego, pragnący zrozumieć o co w prawie chodzi, a nie tylko opanować treści pamięciowo.

 Wstecz
Copyright Difin Spółka Akcyjna | Design: Edit | Wykonanie: Net-Line