Strona główna | Archiwum | Wolontariat hospicyjny. Perspektywa interdyscyplinarna
Wolontariat hospicyjny. Perspektywa interdyscyplinarna
Autor: Patrycja Stawiarska
Wydawca: Difin
ISBN: 978-83-7641-369-3
Data wydania: 2011
Liczba stron: 137/B5
Oprawa: miękka

Poleć znajomemu


Celem książki jest zaprezentowanie czytelnikowi wolontariatu społecznego w ujęciu interdyscyplinarnym, ukazanie go w kontekście psychologicznym, socjologicznym i egzystencjalnym. Książka łączy aspekt teoretyczny i praktyczny, a całość poparta jest obszernymi badaniami empirycznymi. Czytelnik znajdzie nie tylko szeroko rozbudowaną teoretyczną koncepcję wolontariatu, ale także będzie miał szansę zapoznać się z praktycznymi aspektami tej działalności, wypowiedziami wolontariuszy oraz wyznacznikami efektywności ich posługi dla innych.

Książka pokazuje wolontariat jako aktywność czy też styl życia, które służą nie tylko podopiecznym wolontariuszy, lecz przede wszystkim samym wolontariuszom. To forma zachęty do podejmowania tego typu działalności nie tylko po to, by pomóc innym, ale także a po to,  żeby uczynić swoje życie bardziej sensownym, by czuć się bardziej szczęśliwym, by podnieść swoją jakość życia i dobre samopoczucie.


Informacje o autorze

 Zapoznaj się z fragmentem książki   więcej Zobacz wszystkie nowości
 
Spis treści:

Wstęp
 
Rozdział 1. Wolontariat społeczny. Analiza zjawiska z perspektywy interdyscyplinarnej
 
Rozdział 2. Wolontariat w hospicjum i opieka paliatywna jako szczególna forma pomocy drugiemu człowiekowi
 
Rozdział 3. Wolontariat i jego wpływ na zdrowie i funkcjonowanie wolontariuszy. Obecny stan wiedzy empirycznej
 
Rozdział 4. Trud pomagania – czy wolontariusze doświadczają wypalenia zawodowego?
 
Rozdział 5. Wolontariat w praktyce – gdy teoria spotyka się z doświadczeniem
 
Rozdział 6. Aby pełniej zrozumieć problem – analiza przeprowadzonych badań własnych – syntetyczne ujęcie
 
Zakończenie
 
Bibliografia
 
Załączniki

Patrycja Stawiarska

jest psychologiem, specjalizuje się w psychologii zdrowia i jakości życia. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim, adiunktem w Zakładzie Psychologii Zdrowia i Jakości Życia. Interesuje się problematyką funkcjonowania człowieka w sytuacji stresu zawodowego, wypalenia zawodowego, zagrożenia utratą zdrowia i w sytuacji doświadczania choroby, a także poszukiwaniem czynników zdrowia w nurcie salutogenetycznym. Szczególnym przedmiotem jej zainteresowań pozostają zagadnienia wolontariatu społecznego w kontekście jego psychospołecznych uwarunkowań i korelatów, a także relacji ze zdrowiem. Jest laureatką Stypendium Ministra Edukacji Narodowej.Książka łączy aspekt teoretyczny i praktyczny, a całość poparta jest obszernymi badaniami empirycznymi. Czytelnik znajdzie nie tylko szeroko rozbudowaną teoretyczną koncepcję wolontariatu, ale także będzie miał szansę zapoznać się z praktycznymi aspektami tej działalności, wypowiedziami wolontariuszy oraz wyznacznikami efektywności ich posługi dla innych.

 Wstecz
Copyright Difin Spółka Akcyjna | Design: Edit | Wykonanie: Net-Line