Strona główna | Bezpieczeństwo | Zamach w Norwegii. Nowy wymiar zagrożenia terroryzmem w Europie
Zamach w Norwegii. Nowy wymiar zagrożenia terroryzmem w Europie
Autor: Krzysztof Liedel, Paulina Piasecka, Tomasz R. Aleksandrowicz redakcja naukowa
Wydawca: Difin
ISBN: 978-83-7641-519-2
Data wydania: 2011
Liczba stron: 136/B5
Oprawa: miękka
Cena: 32,00 zł 28,80 zł
Dostępność: 24 godziny

Poleć znajomemu

Do schowka

Wydarzenia w Norwegii świadczą o tym, iż terrorystyczne użycie przemocy jako narzędzia politycznego jest narzędziem dla zradykalizowanych grup niezależnie od deklarowanego przez nie podłoża ideologicznego. Działania Andersa Breivika jasno pokazały światu, że zapewnienia o tym, że jakikolwiek kraj jest bezpieczny z punktu widzenia braku zagrożeń terrorystycznych, nie mogą być traktowane poważnie.

Dlatego właśnie powinniśmy starać się wiedzieć więcej i więcej rozumieć, jeśli chodzi o mechanizmy, które prowadzą do powstania sytuacji tak tragicznych w skutkach, jak ta w Norwegii. Stąd wysiłek podjęty dla zrozumienia wydarzeń z lipca 2011 r. i jego efekt, który stanowi niniejsza publikacja.

Partner wydania:

Spis treści:

Wstęp
 
Rozdział 1. Nie tylko Al-Kaida. Zamach w Oslo w lipcu 2011 r. na tle zagrożeń terrorystycznych w Europie
Tomasz R. Aleksandrowicz
 
Rozdział 2. Internet jako narzędzie w rękach terrorystów
Krzysztof Liedel, Paulina Piasecka
 
Rozdział 3. Terroryzm indywidualny jako zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego
Magdalena Adamczuk
 
Rozdział 4. Oslo – wykorzystanie urządzenia wybuchowego w zamachu z 22.07.2011 r.
Grzegorz Cieślak
 
Rozdział 5. Policja polska wobec zagrożeń o charakterze terrorystycznym w kontekście zamachu w Norwegii
Andrzej Mroczek
 
Rozdział 6. Planowanie działań ratowniczych w sytuacji scenariusza Active Shooter
Michał Czerwiński
 
Rozdział 7. Użycie sił zbrojnych w reagowaniu kryzysowym. Uwarunkowania prawne a praktyka
Bogusław Szlachcic
 
Rozdział 8. Anders Breivik – terrorysta, narcyz czy megaloman?
Tomasz Serafin
 
Bibliografia
Spis rysunków i tabel

Krzysztof Liedel

doktor w specjalności zarządzanie bezpieczeństwem, prawnik, specjalista w zakresie terroryzmu międzynarodowego i jego zwalczania, ekspert w zakresie analizy informacji, szczególnie w obszarze analizy decyzyjnej. Stażysta w Narodowym Centrum Kontrterrorystycznym w USA. Były naczelnik Wydziału ds. Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Pozamilitarnego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Kierownik Instytutu Analizy Informacji Collegium Civitas, Dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem CC. Wykładowca Collegium Civitas. Autor i współautor wielu publikacji na temat terroryzmu międzynarodowego i jego zwalczania, a także na temat analizy informacji.


Paulina Piasecka

absolwentka Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, analityk, specjalistka w zakresie walki informacyjnej i bezpieczeństwa cyberprzestrzeni. Stypendystka programu Departamentu Stanu USA „International Visitor Leadership Program” w obszarze cyberbezpieczeństwa. Były główny specjalista w Wydziale ds. Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA, Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Obecnie Zastępca Kierownika Instytutu Analizy Informacji Collegium Civitas, Zastępca Dyrektora CBnT ds. Programowych, wykładowca Collegium Civitas. Współautorka i redaktor publikacji nt. walki informacyjnej, analizy informacji oraz międzynarodowego terroryzmu i zwalczania tego zjawiska.


Tomasz R. Aleksandrowicz

doktor habilitowany nauk o bezpieczeństwie, specjalista z zakresu prawa międzynarodowego publicznego. Profesor Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, dziekan Wydziału Administracji AH, pracownik Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, wykładowca Collegium Civitas w Warszawie, stały współpracownik Instytutu Prawa Międzynarodowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Członek Rady Programowej Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Analizy Informacji Collegium Civitas. W grudniu 2010 r. został przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej powołany na zastępcę Przewodniczącego Zespołu Koncepcji Działania Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.

» Zamach w Norwegii - wywiad z Krzysztofem Liedelem w RMF24 »
» Były sygnały o możliwym ataku w Norwegii - wywiad z Krzysztofem Liedelem w Gazeta.pl »


dr hab. Kuba Jałoszyński, prof. Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie:

Nowa publikacja naukowców Centrum Badań nad Terroryzmem jest poświęcona jednemu z najbardziej bulwersujących zamachów terrorystycznych od czasów 11 września 2001 r. Mamy do czynienia z nową jakością – pojedynczy człowiek zaatakował siedzibę premiera rozwiniętego państwa i w kilkanaście minut później zabił z broni automatycznej kilkadziesiąt osób. Czy można było to przewidzieć? Czy można było temu zapobiec? Czym kierował się sprawca? Czy mamy do czynienia z pojedynczym przypadkiem, czy też na naszych oczach rodzi się nowy trend? Autorzy tej publikacji próbują odpowiedzieć na te niełatwe pytania, na które być może nigdy nie znajdziemy odpowiedzi.

 Wstecz
Copyright Difin Spółka Akcyjna | Design: Edit | Wykonanie: Net-Line