Strona główna | Bezpieczeństwo | Oś naftowa. Latynoamerykańskie imperium Hugo Cháveza
Oś naftowa. Latynoamerykańskie imperium Hugo Cháveza
Autor: Dominik Smyrgała
Wydawca: Difin
ISBN: 978-83-7641-593-2
Data wydania: 2012
Liczba stron: 162/B5
Oprawa: miękka
Cena: 38,00 zł 34,20 zł
Dostępność: 24 godziny

Poleć znajomemu

Do schowka

Książka pokazuje, w jaki sposób w Ameryce Łacińskiej Wenezuela zdołała zbudować blok państw, w którym odgrywa dominującą rolę. Było to możliwe dzięki osobistej charyzmie i cechom charakteru prezydenta Wenezueli, Hugo Chaveza, jak również umiejętności manipulowaniu handlem ropą naftową w regionie. Ogromną rolę w tym procesie odegrała lewicowa ideologia socjalizmu XXI wieku, zaś cały proces ma szereg daleko idących konsekwencji geopolitycznych.

Spis treści:

Wstęp
 
Rozdział 1. Dlaczego handel ropą naftową stał się bronią w stosunkach międzynarodowych?
 
Rozdział 2. Genius loci Ameryki Łacińskiej: geografia polityczna, specyfika kulturowa, mocarstwa
 
Geografia polityczna Ameryki Łacińskiej
Specyfika kulturowa i społeczna Ameryki Łacińskiej
Interesy mocarstw
 
Rozdział 3. Hugo Chávez, Wenezuela, ropa naftowa
 
Rewolucja boliwariańska
Wenezuelska polityka zagraniczna i ropa naftowa
 
Rozdział 4. Nafciarze z Karaibów
 
Petrocaribe
Uczeń i Mistrz: stosunki z Kubą
Los Comandantes: preferencyjne dostawy surowca do Hondurasu,
Nikaragui i Salwadoru
ALBA i współpraca energetyczna w jej ramach
 
Rozdział 5. „Strategia kontynentalna”
 
ALBA i dalej: stosunki z Ekwadorem, Boliwią i Argentyną
Chile, Peru, Paragwaj, Urugwaj
 
Rozdział 6. Oś ropy i kartel
 
Oś ropy
Kartel
 
Rozdział 7. Rękawica
 
Rozdział 8. Ekwador: uczeń przerastający mistrza
 
Podsumowanie
Bibliografia

Dominik Smyrgała

dr, ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego, wykładowca Collegium Civitas (głównie przedmioty związane z bezpieczeństwem energetycznym i polityką gospodarczą). W latach 2006–2007 pracował jako desk officer ds. energetycznych w Wydziale Kaukazu i Azji Centralnej De­partamentu Polityki Wschodniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Autor licznych publikacji z zakresu bezpieczeństwa energetycznego, a także analiz dla instytucji państwowych, w tym Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Ośrodka Studiów Wschodnich oraz firm komercyjnych.


prof. dr hab. Wojciech Roszkowski:

W książce poruszone zostały ważne zagadnienia z zakresu stosunków międzynarodowych, które w Polsce są mało znane. Przede wszystkim, problematyka bezpieczeństwa energetycznego i politycznego wykorzystania surowców energetycznych polskiemu Czytelnikowi kojarzy się głównie z obszarem dawnego ZSRR i Bliskim Wschodem. Tymczasem zjawiska zachodzą także na obszarze półkuli zachodniej, z dużym wpływem na globalne bezpieczeństwo energetyczne, jako że dotyczą dwóch największym konsumentów energii: USA i Chin. Po drugie, problematyka świata pozaeuropejskiego była w ostatnich latach w Polsce zaniedbywana. Tymczasem to właśnie tam rosną nowe mocarstwa gospodarcze i polityczne, pojawiają się regionalni i globalni liderzy. Jednym z nich jest właśnie Hugo Chávez, który zaprzągł naftowy potencjał Wenezueli do realizacji swoich rewolucyjnych wizji ideologicznych, czerpiących inspirację z doświadczeń rewolucji kubańskiej i specyficznych uwarunkowań społecznych Ameryki Łacińskiej. Czy przetrwają one dłużej, trudno dziś oceniać, ale z całą pewnością wenezuelski prezydent już doprowadził do znaczących zmian geopolitycznych na zachodniej półkuli. O tym wszystkich traktuje książka Dominika Smyrgały, którą gorąco polecam Czytelnikom.

 Wstecz
Copyright Difin Spółka Akcyjna | Design: Edit | Wykonanie: Net-Line